ترجمه فارسی جلد دوم دائره المعارف قرآن منتشر شد

خبر چاپ جلد اول ترجمه فارسی دائره المعارف قرآن پیشتر در ما کم‌شماریم منتشر شده بود ( اینجا ). خوشبختانه اکنون با فاصله‌ای اندک جلد دوم این کتاب نیز به فارسی منتشر شده است.

موضوع: خبرها

 

درباره ترجمه دایره المعارف قرآن

گفتگویی با حسین خندق آبادی درباره ترجمه دائره المعارف قرآن

موضوع: خواندنی ها

 

دائرةالمعارف قرآن و ترجمه فارسی آن (قسمت دوم)

مقاله‌ای از مهرداد عباسی درباره مطالعات قرآنی و جایگاه "دایره‌المعارف قرآن" (بخش دوم)

موضوع: خواندنی ها

 

دائرةالمعارف قرآن و ترجمه فارسی آن (قسمت اول)

مقاله‌ای از مهرداد عباسی درباره مطالعات قرآنی و جایگاه "دایره‌المعارف قرآن" (بخش نخست)

موضوع: خواندنی ها

 
 
 

حرفه: عکاس

اگر عکس‌باز هستید و دوستدار دیدن فراز و نشیب عکاسی و خواندن زندگی عکاسان، کتاب دو جلدی و دیدنی "حرفه: عکاس؛ فرهنگ عکاسان جهان" که به کوشش تورج حمیدیان و شهریار توکلی و توسط انتشارات حرفه: هنرمند منتشر شده است، وقتتان را خوش خواهد کرد. این کتاب نفیس معرفی عکاسان مشهور است و نمونه‌های کارهای آنها از بدو پیدایش عکاسی تا امروز. خوشبختانه کتاب را بر اساس الفبای نام عکاسان مرتب نکرده‌اند بلکه به توالی تاریخی تنظیم کرده‌اند و از این جهت تورق کتاب تورق بخشی از تاریخ اندیشه بشر است که به صورت عکس خود را نمایان ساخته است...

موضوع: خبرها

 

"رنسانس"، فلسفه و ما

جلسه رونمایی کتاب "فلسفه در دوره تجدید حیات فرهنگی غرب" به همت دکتر مالک شجاعی با حضور مولف کتاب استاد کریم مجتهدی، دکتر حمید طالب‌زاده و محمدمنصور هاشمی در تالار کمال دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد. متن گفتار محمدمنصور هاشمی را در ادامه می‌توانید بخوانید:

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

جلسه‌ای درباره رنسانس

جلسه رونمایی کتاب "فلسفه در دوران تجدید حیات فرهنگی غرب" تالیف استاد دکتر کریم مجتهدی با حضور مولف کتاب و محمد منصور هاشمی

موضوع: خبرها

 

دور معکوس

پدیدار‌شناسانه که به تاریخ تکوین گفتمان کلامی ادیان بنگریم، ‌می‌توانیم سیر تکون تاریخ امر قدسی را مشاهده کنیم. آنچه نخست بنا به اقتضائات گونه‌گون در دسترس و روزمره می‌نموده است، در فرایندی پیچیده به صورت امری متعالی درک می‌شود و آنچه پدیده‌ای در دنیا تصور می‌شده با درک تمثیلیِ ژرف‌تر نمودار دنیوی امری آسمانی و صورتی مثالی تلقی می‌گردد.
یکی از فعالیت‌های گروهی از روشنفکران دینی از دیرباز تا امروز(1) معکوس کردن آگاهانه یا ناآگاهانة‌ این فرایند بوده‌است. آنها با نگاهی تاریخی و نگرشی اجتماعی- سیاسی شخصیت‌های آسمانی را به زمین باز‌‌می‌گردانند و وقایع تاریخ قدسی را به مثابة حوادث تاریخ دنیوی مطرح می‌کنند و مفاهیم متعالی نمادین و اخلاقی را به مفاهیم کاربردی عقل ابزاری بدل می‌کنند (در این فرایند است که مثلاً ماجرای هابیل و قابیل تفسیر اجتماعی- طبقاتی پیدا می‌کند یا امام حسین (ع) به اپوزیسیون انقلابی‌ای تقلیل می‌یابد که برای درک عرفی زندگیش نه نیازی هست به «علم امام» آنگونه که متکلمان شیعه از آن بحث کرده‌اند و نه مثلاً به «عصمت»)

موضوع: نوشته ها و گفته ها