وضع آتی تفکر در ایران

عنوان "وضع آتی تفکر در ایران" می تواند موهم این معنی باشد که قصد پیشگویی و خبر دادن از غیب را دارم. واقعیت این است که نه چنین قصدی دارم و نه اگر چنین قصدی نیز در کار بود بضاعتش را داشتم. با شناخت گذشته و حال درباره آینده حدسهایی می توان زد، اما حدس حدس است و هیچ تضمینی برای تحقق اش وجود ندارد. هر چه اطلاعات ما در مورد گذشته و حال بیشتر باشد احتمال مقرون به صحت بودن حدسمان بیشتر می شود، ولی چون بحث درباره انسان است معلوم نیست حتی اگر اطلاعات جامع و کاملی درباره گذشته و حال می داشتیم باز می توانستیم در مورد آینده به طور مطلق پیشگویی کنیم. ظاهرا آدمیزاد اراده دارد و اراده در دیده تحلیلگر عناصری غیر قابل پیش بینی و تصادفی را به تاریخ وارد می کند. در این یادداشت به واسطه کارک هایی که درباره اندیشه در ایران معاصر و به اصطلاح وضع کنونی تفکر کرده ام صرفا می خواهم بگویم چه خصوصیاتی از وضع کنونی تفکر ما اگر در آینده ادامه پیدا کند احتمالا به جایی بهتر از اینجا که الان هستیم نخواهیم رسید.

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

آخرش تمام می شود

یادداشتی به بهانه اجرای نمایش "سنگ"

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

تحسین استمرار

هفتصدمین جلسه از جلسات فرهنگی هفتگی شهر کتاب برگزار شد و به این مناسبت یادداشتهایی هم نوشته شد. یادداشت زیر تبریک من است به برگزارکنندگان آن جلسات و مسئولان محترم شهرکتاب.

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

میزگرد روشنفکری دینی

میزگردی بود به دعوت آقای فرهاد فرزاد در روزنامه آرمان درباره روشنفکری دینی با حضور آقای دکتر علیرضا علوی تبار و من. من به روال خودم متن صحبتهایم در این میزگرد را ویراستم و برای دوستان فرستادم اما ظاهرا به روال معمول اشتباهی شده! و متاسفانه متن ناویراسته در روزنامه آرمان (ش2140، یکشنبه 13 اسفند 1391)منتشر شده است . متن ویراسته را در ادامه می توانید بخوانید.

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

همزبانی در قاب

مستند عکس یادگاری ماست با زمانه. زمانه در گذر است. عکس یادگاری ما هم گذر را ثبت می کند و گذرایی را. ثبت این گذر و گذشته شدن می شود فیلم مستند. شاهدی بر وجود روزگاری، آدمهایی و زندگیهایی.
"ریشه در خویش" که سه شنبه 25 مهرماه 1391 در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان برای اولین بار توانست بر وجود همزبانان فرهیخته افغانستانی ما در ایران و روزگار آنها و زندگی های پر بیم و امیدشان شهادت دهد، یکی از آن عکسهای یادگاری است. عکسی که به دیدنش می ارزید، به تامل هایی که بر می انگیخت، و به همه بحثهایی که در پی اکرانش در سالن استاد شهناز پدید آورد و مجالی که ایجاد کرد تا همزبانان هم فرهنگ ما از دردهایشان بگویند، از دلخوری هایشان و از زندگی هایشان در همسایگی ما، در کنار ما.

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

میزگرد ترجمه و روشنفکری

دوستان مجله متن میزگردی گذاشته بودند درباره ترجمه و روشنفکری ایران با حضور جناب سیاوش جمادی و من. طبق روال مطلوبم من متن را پیش از انتشار ویراستم، اما متاسفانه دوستان اشتباها متن اولیه را در شماره این هفته (18 آذر 1391) منتشر کرده اند. متن ویراسته صحبتهای مرا در زیر می توانید ببینید.

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

این روزهای من

این روزهای من


دو کتاب آماده انتشار دارم. اولی مجموعه ای است کم حجم شامل هفت داستان کوتاه به هم پیوسته به نام "زنگ هفتم: ماریان کجا بود؟" راوی هر هفت قصه یک نفر است و همه قصه ها به نحوی به فضاهای آموزشی ربط دارد. مجموعه با ماجرایی از دوره دبستان راوی شروع می شود و با ماجراهایی دیگر در دوره های راهنمایی و دبیرستان و کلاسهای زبان ادامه می یابد. شش زنگ از هفت زنگی که مجموعه را تشکیل می دهند مربوط به این فضاهاست (یادتان که هست مدرسه ها معمولا شش زنگ داشتند، چهار زنگ صبح و دو زنگ بعد از ظهر).

موضوع: خبرها

 

از "دفتر یادداشتهای بد" ، مجموعه اول

خدایا
از نبودنت به که می توانم پناه برد
جز خودت؟
و از بودن خودم
...

موضوع: دفتر یادداشت های بد

 

نقد دین دین ستیزی نیست

عصر ایران؛ هومان دوراندیش - در هفته های اخیر، بحث نقد دین و دین ستیزی ، در بین ایرانیان داخل و خارج کشور مطرح شد و هر کس، به فراخور فهم خویش، سخنی به میان آورد و نکته ای در کار کرد

سرآغاز این بحث و جدل ها، ترانه یکی از خوانندگان موسیقی رپ ایرانی بود؛ ترانه ای که با انتقادات تند و ملایم از سوی دینداران داخل و خارج ایران مواجه شد. در میان آرای موافقان و مخالفان نقد دین و عقاید دینداران، بسیاری تلاش کردند تا به این دو سوال اساسی پاسخ دهند: 1- آیا حقی به نام حق تمسخر عقاید دیگران وجود دارد؟ 2- مرزهای توهین کجاست و چطور می توان حساب نقد ناخوشایند را از توهین جدا کرد؟

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

یک مسئله، دو رویکرد

نحوۀ برخورد عالمان مسلمان با اندیشه‌ها و نظریه‌های علمی دنیای جدید، یکسان نبوده است و هر یک از آنها بنا بر منش و روش خود، با آن اندیشه‌ها و نظریه‌ها مواجه شده، به شیوه‌ای به بیان نقد و نظر خویش پرداخته است. شناخت و طبقه‌بندی این شیوه‌ها فقط در تحلیل تاریخی گذشته به کار نمی‌آید، بلکه برای درک امکان‌های پیش رو و آتی نیز ضروری است.
در این مقاله می‌کوشم پس از معرفی اجمالی دو عالم ایرانی روزگار مشروطه، نحوۀ رویارویی آن دو را با نظریه‌ای واحد تحلیل کنم و سپس بر اساس آن تحلیل، به توضیح این امر بپردازم که دو عالم مذکور، نمونۀ نوعی دو سنخ رویکرد متفاوت در قبال اندیشه‌ها و نظریه‌های جدیدند. هر یک از آن رویکردها لوازم و نتایج خاص خود را دارد و چنان‌که نشان خواهم داد، یکی از دیگری موجه‌تر، مفیدتر و ماندگارتر است. دو عالم مورد بحث، آیت الله محمدرضا نجفی اصفهانی و آیت الله سیداسدالله خرقانی‌اند و نظریۀ محل نزاع، نظریۀ تطور انواع یا تکامل و رویکرد داروینی به آن است.

موضوع: نوشته ها و گفته ها