اندیشمندان معاصر ایران و پرسش از معماری و شهر‌سازی

چند ماه پیش ( از سوم تا هشتم مهر ماه 1393) به کوشش خانم دکتر ترانه یلدا و همکاران‌شان همایش بین‌المللی "ریشه‌ها و پیوندها در هنر و معماری شرق" در تهران و کاشان و اصفهان برگزار شد. من هم این افتخار را داشتم که در این همایش شرکت کنم و با جمع فرهیخته‌ای از معماران اهل نظر سرزمین‌مان آشنا شوم. سخنرانی من درباره نسبت اندیشمندان معاصر ایران و به ویژه دکتر داریوش شایگان با معماری و شهرسازی و شرق و غرب بود. این سخنرانی در روز نخست همایش در تهران برگزار شد و در بخشی که فیلمساز و هنرمند ارجمند جناب محمدرضا اصلانی اداره‌اش را بر عهده داشتند. متن گفتار مرا می‌توانید در ادامه بخوانید:

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

تاملاتی درباره شاعرانگی روح ایرانی

عصر روز یکشنبه بیست و سوم آذر 1393، در تالار استاد باستانی پاریزی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، با حضور استادانی مانند سرکار خانم دکتر ژاله آموزگار، جلسه نقد و بررسی کتاب "پنج اقلیم حضور" آقای دکتر داریوش شایگان برگزار شد. در این جلسه استادان محترم - خانمها حورا یاوری و نیر طهوری و آقایان ایرج پارسی نژاد و حامد فولادوند و علی دهباشی - سخنرانی کردند. من هم افتخار داشتم در این جمع صحبت کنم. متن گفتار مرا در ادامه می‌توانید بخوانید:

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

دینداری و لیبرال دموکراسی

گفتگوی هفته نامه "صدا" با محمدمنصور هاشمی

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

گفتگویی درباره "پنج اقلیم حضور"

گفت‌و‌گوی روزنامه شرق با داریوش شایگان، با حضور محمدمنصور هاشمی، به مناسبت انتشار کتاب «پنج اقلیم حضور»

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

هنر و مفهوم (بخش دوم)

مقاله‌ای در نسبت هنر و مفهوم؛ با نگاهی به هنر مفهومی و آراء جوزف کوسوت درباره آن (بخش دوم)

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

هنر و مفهوم (بخش اول)

مقاله‌ای در نسبت هنر و مفهوم؛ با نگاهی به هنر مفهومی و آراء جوزف کوسوت درباره آن (بخش نخست)

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

کاج استوار بلندم

یادداشتی به یاد بانوی غزل سیمین بهبهانی

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

سفرت به خیر، اما...

تاملاتی در رفتن و ماندن

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

شُکوه نجیبانه و تسخر معناباختگی

هر کس اندک آشنایی‌ای با خوشنویسی داشته باشد و کمی مشق نظر کرده باشد طعم لذتی فراموش‌نشدنی را در ذائقه ذهن دارد. شکوه و آرامش و استحکام و وقار نجیبانه و سرمستانه نستعلیق و شکسته نستعلیق قابل انکار نیست. تجربۀ همین لذت بوده است که از میرعماد تا غلامحسین امیرخانی و از درویش عبدالمجید طالقانی تا یدالله کابلی خطوطی دلنشین را استمرار بخشیده است و می‌بخشد. از سوی دیگر هر کس اندک آشنایی‌ای با تاریخ و فلسفه هنر داشته باشد و کمی مشق نظرورزی کرده باشد مسأله‌ای همیشگی را می‌شناسد و در خاطر دارد. هنر صرف صنعتگری و استادکاری نیست، هنر تکرار و تقلید نیست، هنر دید است و مکاشفه، تجربه‌های تازه‌ای که غیرمستقیم بر گستره معرفت می‌افزاید. استادانی که بهترین کپی‌های کارهای داوینچی و رامبراند و ونگوگ و دگا را می کشند جایی در تاریخ هنر نمی‌یابند؛ چنانکه بهترین مقلدان حافظ و صائب جایی در تاریخ ادبیات. ولی باز از سوی دیگر خلاقیت در خلأ شکل نمی‌گیرد و هنر بی‌تاریخ نیست. تاریخ‌مندی زیستن در محدوده دیروز و امروز است و حرکت بر بستر امکانات آنها به سوی فردا. هنر گفتگویی است با فرم‌های دیروز و امروز و تلاشی است برای یافتن فرم‌های فردا...

موضوع: نوشته ها و گفته ها

 

نقد ایدئولوژی‌زدگی

"مسافر" عزیز در "نوشته‌های شما" یادداشتی گذاشته‌اند درباره این که شریعتی مرده است و باید به نقد ایدئولوژی‌های موجود پرداخت. یادداشت ایشان بهانه‌ای شد برای فکر کردن دوباره من درباره نسبت ما و میراث مرحوم دکتر شریعتی. تصور کردم شاید بد نباشد نتیجه اندیشیدنم به مساله را با خوانندگان "ما کم‌شماریم" در میان بگذارم.

موضوع: نوشته ها و گفته ها