خوشنویسان مشغول کارند (3)


سلسله نمایشگاه‌های "خوشنویسان مشغول کارند" که پیشتر خبر برگزاری اولین و دومین مجموعه آنها بر ما کم شماریم آمده بود (اینجا و اینجا) و یادداشتی هم به مناسبت آغاز آنها نوشته بودم (اینجا)، به سومین مجموعه خود رسید. در این دوره که "قوت خیال! خیال هویت؟" نامیده شده، آثاری از بابک اطمینانی و محمدعلی بنی اسدی و محمد فدایی در کنار هم ارائه شده است. برای علاقه‌مندان به پیگیری ماجرای خط در نقاشی و تاریخچه آن در ایران معاصر، دیدن این آثار و به ویژه کارهایی از بابک اطمینانی که در آنها عناصر خوشنویسانه هست و کمتر شناخته شده است، فرصتی است مغتنم. محمد فدایی در توضیح این مجموعه سوم یادداشتی روشنگر نوشته که دربردارنده دو نقل قول است از کتابهایی متعلق به قرن‌های نهم و دهم در نسبت خوشنویسی و نقاشی. آن دو نقل قول جالب توجه را در اینجا ذکر می‌کنم و پیشنهاد می‌کنم دوستان علاقه‌مند به گالری دنا بروند و کارها را ببینند.


"و غیر از خطوط سته و طومار و تعلیق و غبار و نسختعلیق و کتابه (کتیبه) سایر خطوط که ذکر کرده شد من وجه از توابع قسم نقاشی است." تحفه المحبین، یعقوب بن حسن سراج شیرازی نواده روزبهان بقلی، 858 هجری

"و قوت مخیله و تراکب طبع که این طبقه (نقاشان) راست از اهل صنعت، هیچکس را نیست." دیباچه بر مرقع شاه طهماسب، قطب‌الدین محمد قصه‌خوان، 969 هجریبازدید: از 16 تا 26 بهمن 1394، از ساعت 4 تا 8 عصر.

نشست تخصصی با حضور بابک اطمینانی، محمدعلی بنی اسدی، محمد فدایی و ایمان افسریان و امیر مازیار، یکشنبه 18 بهمن 1394، ساعت 18:30.

نشانی گالری دنا: میدان فردوسی، خیابان سپهبد قرنی، بعد از چهار راه طالقانی، کوچه سوسن، پلاک 4.
تلفن: 02188931744
گالری دنا شنبه‌ها تعطیل است.

موضوعات: خبرها