"حرفه: هنرمند"، ویژه مفهوم زمان


شماره‌های بهاری فصلنامه حرفه: هنرمند معمولا مجلداتی خاص است با موضوعاتی جذاب. شماره شصت و سوم این نشریه (بهار 1396) نیز تابع همین قاعده است و موضوعی بسیار جالب و تأمل‌برانگیز دارد. موضوع این شماره که به دبیری ایمان افسریان، مجید اخگر، مهدی نصراله زاده و غزاله هدایت فراهم آمده، "زمان" است و در آن راجع به موضوعاتی از قبیل "زمان و صورت‌های فرهنگی"، "زمان، تاریخ، ایران معاصر"، زمان، رسانه، فرم هنری"، "زمان، عکاسی"، "زمان، استعاره"، و "زمان و روایت" مطالبی شایان توجه و خواندنی ترجمه و تألیف شده است. در سرمقاله مجید اخگر و ایمان افسریان علت انتخاب این موضوع توضیح داده شده است.

در این شماره مقالاتی ترجمه شده است از هانس گئورگ گادامر، پل ریکور، ژولیا کریستوا، احمد حسنائویی، سیلوین آگاچینسکی، ایو الن بوا و دیگران. همچنین مقالات تألیفی تأمل‌برانگیزی در این مجلد هست. "چرا ما نمی‌توانیم هنر معاصر داشته باشیم؟" از ایمان افسریان، "دیالکتیک فضا-زمان" از رویین پاکباز، "گسست وقت" از مهران مهاجر و "شب عکس" از غزاله هدایت از جمله نوشته‌های خواندنی این شماره است، و البته همچنین مقالات خواندنی دیگر.

در این شماره دو مصاحبه هم هست، یکی گفتگوی ایمان افسریان با مراد فرهادپور و صالح نجفی تحت عنوان "گذشته شبحی است که با انسان مدرن گفتگو می‌کند" و دیگری گفتگوی ایمان افسریان با محمد منصور هاشمی با عنوان "تأمل درباره وضعیت ناهم‌تاریخی".

این شماره حرفه: هنرمند هم، مانند همه دیگر شماره‌های این فصلنامه تخصصی هنرهای تصویری، دربردارنده تصاویری چشم‌نواز و دیدنی است از آثار مهم در حوزه‌های نقاشی و عکاسی.

موضوعات: خبرها