کافه سرو، سایتی برای اهل اندیشه و فرهنگ

وب‌سایت ویدئویی‌ای که از دو سال پیش درباره آن روی “ما کم‌شماریم” صحبت کرده بودم بالاخره راه افتاد. طبعا در نخستین گام‌هاست و از کاستی‌ها و افت و خیزهای همیشگی اولین قدم‌ها دور نیست؛ اما حقیقت این است که نیامده‌ایم یک‌چندروزی شلوغ کنیم و دیده بشویم و برویم؛ آمده‌ایم تا اگر بتوانیم بمانیم و در فضای مجازی‌مان زمینه‌ای را فراهم کنیم که تصور می‌کنیم جایش خالی است: زمینه‌ای برای به اشتراک گذاشتن دانش و فرهنگ به معنای درست کلمه، نه مزخرفات اهل تست و کنکور و مانند اینها که آبروی علم و اندیشه و فرهنگ و آموزش را برده است و محملی است برای کاسبی از طریق اشاعه جهل مرکب. آرزوی‌مان این است که با کافه سرو هر فارسی‌زبانی در هر جای جهان به صورت رایگان به آگاهی و دانش و فرهنگ در هر زمینه‌ای که دوست می‌دارد دست پیدا کند. طبعا رسیدن به این آرزو ممکن نیست جز با همراهی همه شما عزیزان. روشن است که هر چه ویدئوهایی که تولید و ارائه می‌کنیم بیشتر دیده شود و هر چه به سایت کافه سرو بیشتر سر بزنید و با ما بیشتر همراهی و همکاری کنید امکان دوام و بقای این کار که حقیقتا هیچ اسپانسری ندارد بیشتر خواهد شد. کافه سرو واقعا متعلق به همه کسانی است که بخواهند در آن سهیم باشند و مشارکت کنند، از شنیدن هر پیشنهادی برای پیشبرد کار بسیار خوشحال و از هر کلیک و هر به اشتراک گذاشتن لینک سایت و ویدئوها صمیمانه سپاسگزار می‌شویم. امیدواریم در ادامه کار علاوه بر تولید ویدئو به فعالیت‌های فرهنگی دیگر نیز بپردازیم، از برگزاری سفرهای فرهنگی گرفته تا ایجاد سیستمی برای تهیه آثار و محصولات ادبی و فکری و هنری که در آن امکان مشورت گرفتن از اهل فن نیز فراهم باشد. اما تا آن زمان عجالتا مهمترین کار کافه سرو تهیه ویدئوهای مختلف است در حوزه اندیشه و فرهنگ، از فلسفه و علوم انسانی تا ادبیات و انواع هنرها. در ضمن روی سایت کافه سرو بخشی هم هست برای مشورت با متخصصان مختلفی که نامشان در فهرست مشاوران آمده است؛ امیدواریم به لطف دوستان صاحب‌نظر همراه بتوانیم کمکی بکنیم به هر کس که در مسیر زندگی در جایی احساس می‌کند نیاز دارد در هر کدام از زمینه‌های پیشگفته مشورتی از کسی بگیرد که در آن زمینه صاحب تجربه و دستاورد است.

روی خود سایت کافه سرو و در بخشی به اختصار این سایت معرفی شده است؛ گمان می‌کنم نقل همان در اینجا کافی باشد و نیازی به تفصیل مطلب نباشد:

“کافه‌سرو جایی است برای گردهم‌آمدن اهل قلم و دوستداران فرهنگ، جایی برای معاشرت‌هایی آگاهی‌بخش‌تر از آنچه معمولاً در دنیای مجازی ما اتفاق می‌افتد. کافه است، محیطی صمیمی که در آن ما و شما فارغ از دغدغه‌های روزمره بیرون دقایق و ساعاتی را در کنار هم و در جوار اهل قلم و فرهنگ می‌نشینیم و گپ می‌زنیم. سرو است که در فرهنگ ما نشانه آزادی است و آزادگی رهایی‌بخش و شادی‌آفرین. باور داریم که گفتگو و شناخت و فهمیدنِ همدیگر بدون همدلی ممکن نیست؛ پس در اینجا گفتگو چالش و نقد شفاهی نیست، تلاش برای ارتباط آزادانه است. در کافه‌سرو بناست بتوان هم به دیدار بزرگان فرهنگ ایران رفت، هم درس‌گفتارهای اهل دانش را شنید، هم سخنان اهل اندیشه را. علاوه بر اینها، قرار است اینجا فضایی باشد برای بهره‌مند شدن از رای و مشورت فرهیختگان صاحب‌تجربه، و همچنین دسترسی به آثار فرهنگی و هنری درخواست‌شده، همسفری‌های فرهنگی و معرفی چهره‌ها و کارهای تازه. این‌همه با حضور و همراهی شما در اینجا و درکنار ما شدنی است، با سرزدن‌تان به اینجا و نشستن‌تان پای ویدئوهایی که در کافه‌سرو فراهم آمده است و البته با نظراتی که برای ما می‌فرستید و همگی دیده می‌شود و پاسخ می‌گیرد.

حضور همه دوستان اهل اندیشه و ادب و فرهنگ و هنر ــ چه سخنرانان و چه مشاوران ــ در کافه‌سرو افتخاری است و به لطف این حضور افتخاری و فعالیت غیرانتفاعی است که کافه‌سرو می‌تواند با احترام و افتخار ویدئوهایش را رایگان و بدون محدودیت در اختیار همگی علاقه‌مندان قرار دهد و به آن‌ها تقدیم کند. تداوم فعالیت کافه‌سرو تنها منوط به همراهی شما عزیزان است. کافه‌سرو وابسته به هیچ نهاد دولتی یا غیردولتی‌ای نیست و صرفاً فعالیتی شخصی است با سرمایه سخت محدود فردی و البته انگیزه بسیار و علاقه فرهنگی فراوان پدیدآورندگانش. سرمایه اصلی کافه‌سرو تنها و تنها همراهی و همدلی شما مخاطبان گرانقدر است و صاحبان واقعی کافه‌سرو شما دوستان ارجمند و عزیزی هستید که با همراهی خود در آن مشارکت می‌کنید.

کافه‌سرو فضایی است برای بیان اندیشه‌های گوناگون و پدیدآورندگان آن در محتوای ویدئوها دخالتی ندارند و فقط می‌کوشند مراقب استانداردهای علمی و معیارهای فرهنگی‌ـ‌هنری در دعوت از مهمانان باشند تا سطح کارها بالا باقی بماند. بنابراین در کافه‌سرو هر کس مسئول سخنان خود است و آزادانه رای و نظر شخصی خود را ــ در چهارچوب قوانین جامعه ــ بازمی‌گوید. هرچند در فضای ارتباطی جدید دیگر کم و بیش هر کس خود امکان پخش رای و نظرش را در حوزه عمومی دارد، برای پاس‌داشتن تکثر و رواداری و چندصدایی تأکید می‌کنیم اگر در ویدئویی نامی از کسی بیاید یا ملاحظه‌ای انتقادی مطرح شود که نیازمند پاسخگویی باشد پدیدآورندگان کافه‌سرو حتماً آمادگی خواهند داشت با کمال میل فضای پاسخگویی را فراهم سازند و امکان گفتگو و طرح آرای گوناگون طرف‌های مختلف در یک بحث را ــ به دور از جار و جنجال‌ها ــ ایجاد کنند.


زیر نظر:

محمدمنصور هاشمی

حسین خندق‌آبادی

مسئول تولید و پخش:

فرناز پیمان‌پور”

این لینک وب‌سایت ویدئویی کافه سرو است:

کافه سرو

و این هم لینک فهرست مشاوران کافه سرو:

فهرست مشاوران

امیدوارم همه دوستان نازنینی که با “ما کم شماریم” همراهی می‌کردند به کمک “کافه سرو” بیایند و آنجا را از آن خودشان بدانند و تلاش کنند در میان روزمرگی‌های زرد و جار و جنجال‌های گذرای بی‌معنا – که متاسفانه فضای غالب در عالم مجازی ماست – فضایی شکل بگیرد و تدارم پیدا کند متفاوت و ماندگار. چشم‌انتظار شماییم در “کافه سرو”. ما و چراغ چشم و ره انتظار دوست…

محمد منصور هاشمی ما کم شماریم
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!